خواص گوشت بوقلمون

خواص گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون چه خواصی دارد؟

گوشت بوقلمونی که پوست آن جدا شده است ، حاوی چربی کمی است که برابر ۱ گرم چربی در هر ۳۰ گرم این گوشت است، پس افرادی که برنامه غذایی کم‏ چربی را رعایت می کنند و اشخاص سن بالا، ‏این امکان را دارند که از این گوشت مصرف کنند. همین طور به خاطر میزان چربی کمتر از گوشت قرمز بهتر است.در اینجا ما به خواص گوشت بوقلمون اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.
حدودا 150 گرم گوشت بوقلمون نصف اسید فولیک مورد احتیاج روزانه را بدن برآورده می‌کند. همین طور منبع مطلوبی از پروتئین، سلنیوم، روی و پتاسیم و ویتامین‏های B1، B3، B6 و B12 و اسید آمینه تریپتوفان می باشد.
بوقلمون سبب کم شدن کلسترول نامطلوب خون می شو‏د، آرامش و نشاط به وجود می آورد‏ ، از سرطان پیشگیری می‏کند، ترشح هورمون تستوسترون را تقویت کرده ‏ و کارکرد سیستم ایمنی را بهبود می‏ بخشد. گوشت سفید و بی پوست بوقلمون، یک ماده خوراکی با پروتئین زیاد و چربی کم است. افرادی که مجبورند غذا‌های کم چرب استفاده کنند، این امکان را دارند که از بخش سفید گوشت بوقلمون مصرف کنند.
در اینجا هر کدام از تاثیرات کاربردی گوشت بوقلمون برای تندرستی بدن را به شکل مجزا برای شما شرح می‌دهیم.
– افت کلسترول بد خون از مزیت های مصرف گوشت بوقلمون است .بخش روشن‏تر گوشت بوقلمون که فاقد پوست است، حاوی چربی، چربی اشباع و کلسترول کمتری در قیاس با گوشت مرغ و گاو می باشد.
-پیشگیری از سرطان از دیگر خواص گوشت بوقلمون است .اسید آمینه تریپتوفان جهت کارکرد سلول‏های T. لازم است. سلول‏های T. گونه ای از سلول‏های سیستم ایمنی بدن می باشند که سلول‏های سرطانی را ‏نابود می کنند. در نبود تریپتوفان، سلول T. که در حال فعالیت است از بین می رود‏.
– به وجود آوردن نشاط و آسودگی از خواص مهم بوقلمون است .ناقلین عصبی از اسید‌های آمینه شکل می گیرند و ناقل عصبی به نام “سروتونین” از اسید آمینه تریپتوفان شکل گرفته است. سروتونین سبب نشاط و آسودگی در بدن می‏شود؛ پس استفاده غذا‌هایی مانند بوقلمون سبب نشاط می‏ شود.
-بهبود سیستم ایمنی بدن:شواهد بسیاری موجود است که نشان می‏ دهد اسید آمینه تریپتوفان، اثر مهمی در سیستم ایمنی بدن به عهده دارد. یک بررسی بر موش‏ها مشخص کرد که متابولیت‏های تریپتوفان (مولکول‏های متاثر از تجزیه تریپتوفان در بدن) تاثیر دارو‌هایی را دارند که جهت کم شدن نشانه های بیماری ام اس به کار برده می‏شوند. بیماری ام اس یک بیماری‏ در ارتباط به سیستم ایمنی بدن می باشد.

خواص گوشت بوقلمون
خواص گوشت بوقلمون

– تقویت هورمون تستوسترون:پروتئینی که در گوشت بوقلمونی وجود دارد که به شکل طبیعی و بی استفاده از مواد شیمیایی و هورمونی رشد یافته است، مقدار هورمون تستوسترون را در بدن آقایان، به میزان مطلوب حفظ می کند ‏. اما هورمون‏هایی که در رشد بوقلمون‏های صنعتی به کار برده می‏شوند، ساخت هورمون استروژن یا همان هورمون زنانه را تقویت و هورمون تستوترون را کم می کنند.نقصان پروتئین در رژیم غذایی مردان پیر، سبب زیاد شدن گلوبولین باند شده و منجر به هورمون جنسی و کاهش کارکرد هورمون تستوسترون می‏شود. کم شدن تاثیر تستوسترون سبب کم شدن کارکرد جنسی و توده عضلانی و گلبول‏های قرمز خون می‏شود و باعث به پوکی استخوان می‏شود.
بخش روشن‏تر گوشت بوقلمون که فاقد پوست است، حاوی چربی، چربی اشباع و کلسترول کمتری از گوشت مرغ و گاو است.
-بهتر شدن کم‏خوابی:اسید آمینه تریپتوفان تاثیر بسزایی در خوابیدن دارد و سبب بهترشدن خواب در مبتلایان به بی‏خوابی مزمن می‏گردد.

هشدار

گوشت بوقلمون حاوی اسید آمینه پورین است، پس الزامی است بیماران مبتلا به نقرس آن را به مقدار خیلی کم استفاده کنند.
گوشت بوقلمون حاوی میزان کمی اگزالات می باشد؛ پس مبتلایان به سنگ کلیه اگزالاتی، الزامی است خیلی از آن مصرف کنند.
بوقلمون ‏هایی که به شکل طبیعی و ارگانیک رشد یافته اند ‏ ، فاقد هرگونه هورمون و آنتی بیوتیکی در بدن خود هستند.
به طور تقریبی همه چربی بوقلمون در پوست آن وجود دارد. همین طور گوشت تیره رنگ آن چربی زیادتری از گوشت روشن‏تر آن دارد؛ پس پیش از طبخ گوشت بوقلمون، همه پوست آن را جدا نمایید.
حال این سوال مطرح می شود که چرا بعد از استفاده گوشت بوقلمون، حتی به اندازه کم، احساس ناراحتی و سنگینی در معده دارد ؟ و استفاده مجاز این گوشت چه مقدار است؟
هضم گوشت بوقلمون سخت است و اگر احساس ناراحتی در معده دارید ، آن را استفاده نکنید. شما این امکان را دارید که از سایر گوشت‌های سفید به جای آن مصرف کنید مانند گوشت مرغ و ماهی؛ و روزانه باید ۳-۲ واحد گوشت استفاده کنید. هر واحد گوشت ۳۰ گرم تقریبا به اندازه یک قوطی کبریت است. هر 1 تخم مرغ هم یک واحد گوشت به حساب می آید.

آیا استفاده گوشت بوقلمون برای مبتلایان به دیابت هم خوب است؟

استفاده گوشت بوقلمون به بیماران دیابتی توصیه می‌شود، چرا که به خاطر اینکه این گوشت حاوی چربی‌های اشباع شده کم، پروتئین بالا و درصد کربوهیدرات کم است ، باعث کم شدن گلوتن اندکس می شود و در نتیجه برای مبتلایان به دیابت که کلسترول بالایی ندارند خوب است. همین طور به خاطر درصد خیلی کم چربی‌های اشباع شده در این گوشت، استفاده آن برای افرادی که کبد چرب دارند خوب است. اما مقدار سدیم در گوشت بوقلمون ۳۳۵ میلی‌گرم در یک واحد گوشت ۳۳۰ گرم است.
به این خاطر مصرف گوشت بوقلمون به اندازه زیاد، به بیماران قلبی توصیه نمی‌شود. اگر که نمی‌خواهید به بیماری‌های سرطان سینه، پروستات، بیماری MS، آرتروز، افسردگی و اعصاب مبتلا شوید و ضمنا اسید اوریک، اوره و چربی خونتان افزایش نداشته باشد، گوشت بوقلمون استفاده کنید.
ما در فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر این مطلب را آماده کردیم تا شما با خواص گوشت بوقلمون اشنا شوید و استفاده آن را آغاز نمایید.امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *