فرق مرغ سبز و مرغ معمولی

فرق مرغ سبز و مرغ معمولی

تفاوت مرغ سبز با مرغ معمولی چیست؟

احتمالا شما هم در این دوره در فروشگاه ها، مرغی به اسم مرغ سبز مشاهده کرده اید. استفاده این مرغ هم اکنون در همه ایران متداول شده است. موضوع این مقاله هم در ارتباط با تفاوت مرغ سبز و مرغ معمولی است. در ادامه این مقاله در این خصوص بیشتر توضیح می دهیم.
در حال حاضر فروش و عرضه «مرغ سبز» در فروشگاه های معتبر و زنجیره ای ارائه مواد خوراکی یا میادین میوه و تره بار متداول شده است. بعضی اشخاص می پندارند که مرغ سبز اسم دیگر مرغ های ارگانیک می باشد اما اصل موضوع چیز دیگری است.

حال این سوال مطرح می شود که آیا مرغ سبز همان مرغ ارگانیک است؟

پاسخ این سوال خیر است ، در ایران مرغی به اسم «مرغ ارگانیک» وجود ندارد. مرغ ارگانیک ، مرغی را می گویند که دانه و آبی که مصرف می کند ، ارگانیک باشد؛ به این معنی که هیچ نوع مواد غیرطبیعی، شیمیایی و افزودنی های گوناگون جهت تغذیه و رشد آن به کار برده نشود. این سبک مرغ نباید هیچ نوع دارویی مانند انواع آنتی بیوتیک ها را در طی زمان پرورش خود استفاده کرده باشد. اما هم اکنون مرغداری های ایران به قدرت تولید مرغ های ارگانیک دست نیافته اند. «مرغ سبز» هم همان مرغ فاقد آنتی بیوتیک است به این معنی است که به آن داروهای آنتی بیوتیک نداده اند .
فرق مرغ سبز با مرغ معمولی
مرغ های سبز، هیچ گونه آنتی بیوتیکی در طی دوران رشد خود استفاده نمی کنند. این مرغ ها در طی دوران رشد، ۳ مرتبه از طریق سازمان دامپزشکی کشور تحت آزمایش قرار می گیرند و در صورتی که نتایج آزمایش ها مشخص کند که در هر ۳ مرتبه در بدن آن ها داروهای آنتی بیوتیک وجود نداشته است، مجوز ارائه به عنوان مرغ سبز را کسب خواهند کرد. در صورتی که نوعی آنتی بیوتیک یا داروهای ضدکوکسی دیوز در بدن این مرغ ها وجود داشته باشد ، دیگر علامت مرغ سبز جهت فروش به آنها ارائه نمی شود. هم اکنون، تقریبا ۳ سال است که مرغداری های ایران در حال رشد و پرورش مرغ های سبز و ارائه آن ها به بازار می باشند.

نحوه خرید مرغ سبز

میزان تولید و ارائه مرغ های سبز به حدی است که این امکان برای شما وجود دارد تا آن ها را اغلب از میادین میوه و تره بار خریداری نمایید. همچنین فروشگاه های معتبر زنجیره ای و بعضی از مرغ فروشی های سطح شهر هم مرغ سبز را ارائه می دهند. به غیر از این، بر مبنای آخرین آمار ارائه شده به وسیله سازمان دامپزشکی، هم اکنون این مرغ ها به جز تهران در ۱۶ استان کشور هم ارائه می شوند. شما می توانید با خرید گوشت مرغ از فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر بهترین ها را خریداری کنید.

فرق مرغ سبز و مرغ معمولی
فرق مرغ سبز و مرغ معمولی

علت گران بودن مرغ سبز

پرداخت هزینه زیادتر برای خرید مرغ های سبز در قیاس با مرغ های معمولی به ۲ علت است:
دلیل نخست اینکه مدیریت رشد و نمو این مرغ ها حساس و دقیق است . چرا که باید طی مدت ۴۵ روزی که پرورش می یابند، به هیچ عنوان مریض نشوند و مرغداران نباید از آنتی بیوتیک جهت درمان آن ها استفاده کنند.
علت دوم، تولید و درخواست جهت استفاده این مرغ ها بسیار کم است. به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک ، با زیادتر شدن تقاضا برای مرغ های سبز، قیمت آنها هم کم خواهد شد.

خواص مرغ سبز

متاسفانه خیلی از مرغدارها، دوره منع استفاده پس از تجویز دارو را در خصوص مصرف آنتی بیوتیک ها، زمان رشد مرغ هایشان رعایت نمی کنند و برخی مواقع تا روزهای پایانی هم به مرغ ها دارو می دهند و این دارو از راه استفاده مرغ ها، به بدن استفاده کننده وارد شده و مقاومت دارویی در بدن به وجود می آورند . با به وجود آمدن مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک ها، امکان دارد که بدن زمان رویارویی با بیماری ها، دیگر به آنتی بیوتیک های ساده پاسخ ندهد و فرد باید داروهایی قوی تر و با هزینه بیشتری را استفاده کند. هر اندازه مقدار استفاده آنتی بیوتیک ها زیادتر باشد، امکان صدمه و پیدایش پیامدهای دارویی هم زیادتر خواهد بود. مورد دیگر، حساسیت برخی از افراد به بعضی از گونه های آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین است پس استفاده مرغ های معمولی امکان دارد برای این افراد، حساسیت های زیادی را به دنبال داشته باشد. همین طور در بعضی از مرغداری ها از آنتی بیوتیک های غیرمجاز که از طریق قاچاق خریداری می شوند، مصرف می کنند. بعضی از این آنتی بیوتیک های غیرمجاز حتی قادرند سبب متوقف شدن کارکرد مغزاستخوان شوند و کم خونی های کشنده را به وجود اوردند. حتی بعضی کارشناسان اعتقاد دارند این داروها قادرند سبب زیاد شدن خطر ابتلا به بعضی از سرطان ها هم شوند. به خاطر طیف گسترده ای از مشکلاتی که بعضی از مرغ های معمولی امکان دارد ایجاد کنند ، پیشنهاد بعضی کارشناسان تغذیه به تولید، استفاده و تقاضای زیادتر از مرغ های سبز فاقد آنتی بیوتیک است. همچنین طعم مرغ های سبز هم مطلوب تر از مرغ های معمولی است.
ما در فروشگاه اینترنتی گوشت سنتر این مطلب را آماده کردیم تا شما با مرغ سبز آشنا شوید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شود.

One thought on “فرق مرغ سبز و مرغ معمولی

  1. فهیمه تاویلی میگوید:

    خیلی خوشحالم که اینکار در اصفهان پایه گذاری شده امیدوارم هدفتان سلامتی مشتریها باشد تا برکتش هم نصیبتان بشود موفق باشین وپایدار ومشتری مدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *